Öneri ve Hata RaporuGünün Sözü İnsan kafasında ne kurarsa, onu yaşar.

oylama 3/5 yorum 0 yorum yazar Hakan Taşan tarih 18 Temmuz 2014

Dünyanın ilk web sitesi World Wide Web'in (WWW ya da W3) geliştiricisi olan Tim Berners-Lee tarafından kurulmuştur. Web sitesinin içeriği World Wide Web hakkında temel bilgiler ve bazı bağlantılar içermektedir. Bu bilgilerde World Wide Web'in nasıl çalıştığı, protokollerin çalışma prensibi (HTTP, FTP), server kurma, HTML kullanımı, hypertext terimleri anlatılmaktadır. Ayrıca, projede kimlerin bulunduğu ve projenin geçmişini anlatan bilgiler de bulunmaktadır. Dünyanın ilk web sitesini buraya tıklayarak siz de görebilirsiniz.

CERN'de çalışmalarını sürdüren Tim Berners-Lee ve Robert Cailliau, 1990 yılında CERN HTTPd adlı ilk web sunucusunu NeXT marka bilgisayar üzerinde kurmuştur. İlk web sitesi de bu sunucu ile birlikte yayına girmiştir. Aşağıdaki 2 resimde web sunucusu olan NeXT marka bilgisayarı görmektesiniz.

 

Ayrıca web sitesini görüntüleyebilmek amacıyla ilk web tarayıcısı olan WorldWideWeb (daha sonra ismi World Wide Web ile karıştırıldığından dolayı adı Nexus olarak değiştirilmiştir), Tim Berners-Lee ve Robert Cailliau tarafından yazılmıştır. Aşağıdaki resimde ilk web tarayıcısını görmektesiniz.

30 Nisan 1993 yılında Tim Berners-Lee ve Robert Cailliau World Wide Web'in sahibinin kimse olmadığını belirterek World Wide Web'i telifsiz olarak tüm dünyaya açmıştır ve böylece WWW herkes tarafından kullanılmaya başlanmıştır. İmzalanan anlaşmalara buradan bakabilirsiniz.

paylaş Paylaş
oylama yap Oyla

makale yorumları YORUMLAR

Bu makale için yorum yazılmamış