Öneri ve Hata RaporuGünün Sözü Asla yalnız yürümeyeceksin

oylama 3/5 yorum 0 yorum yazar Hakan Taşan tarih 21 Ağustos 2015

Normalde PHP yani .htaccess dosyası Apache Server (Linux) üzerinde çalışır. IIS 7 (Internet Information Services) çıktıktan sonra PHP dosyaları Windows üzerinde de çalışır hale geldi. Ancak Apache Server üzerinde çalışan .htaccess dosyası IIS'de çalışmaz. Çünkü .htaccess dosyası Apache Server'a özgü bir dosyadır ve IIS'de .htaccess işlevi gören adına web.config denilen başka bir dosya vardır. Dolasıyıla yapılması gereken .htaccess dosyasını IIS'nin anlayabileceği dile çevirmektir. Ben de size .htaccess dosyasının nasıl web.config dosyasına dönüştürüleceğini anlatacağım. IIS 7'nin yüklü olduğu varsayarak adımlara geçelim.

1. Adım

İlk olarak Microsoft tarafından IIS için hazırlanan URL Rewrite 2 adlı modülü yükleyin. Bu modül sayesinde .htaccess kuralları web.config dosyasına çevrilecek. http://www.iis.net/downloads/microsoft/url-rewrite

2. Adım

Denetim Masası - Yönetimsel Araçlar'dan Internet Information Services (IIS) tıklayın. Soldaki menüden 'Siteler' seçeneğini tıklayın. Açılan menüden kendi sitenizi seçin, yoksa Default Web Site'yi seçin. Eğer URL Rewrite modülü düzgün bir şekilde yüklendiyse resimdeki gibi görünecektir. URL Rewrite modülüne çift tıklayıp açın.

3. Adım

URL Write modülünü açtıktan sonra sağ menüden 'Import Rules' seçeneğine tıklayıp kuralların dönüştürüldüğü ekranı açın.

4. Adım

Açılan pencerede okla gösterilen alana .htaccess kodlarınızı kopyalayın. Kopyaladıktan sonra hemen altındaki alanda .htaccess kodlarınızın dönüştürülmüş halini 'Tree View' olarak gösterir.

Ancak biz 'Xml View' seçeneğini işaretleyeceğiz. Dönüştürülen kodları kopyalayıp gerekli yere yapıştırdıktan sonra işlemimiz bitecek. 

5. Adım

En önemli noktaya geldik. Peki dönüştürlen kodları nerede kullanacağız? Windows 8 için yazdığım dosya yolundaki applicationhost.config dosyasını açın. Resimde belirtilen yere dönüştürülen kodlarınızı yapıştırın.

Dosya Yolu: C:\Kullanıcılar\Kullanıcı_İsmi\Belgeler\IISExpress\config\applicationhost.config

Evet tüm işlemler bu kadardı. Localhost üzerinde .htaccess dosyasını web.config dosyasına birkaç adımda çevirmiş olduk.

paylaş Paylaş
oylama yap Oyla

makale yorumları YORUMLAR

Bu makale için yorum yazılmamış