Öneri ve Hata RaporuGünün Sözü Asla yalnız yürümeyeceksin

oylama 2.9/5 yorum 0 yorum yazar Hakan Taşan tarih 10 Ağustos 2015

Bu yazıda web uygulamalarında Local Storage ve Session Storage arasındaki farklardan bahsedeceğim. Aslına bakarsanız Web Storage, Local Storage ve Session Storage konularını okuduysanız aralarında çok da fark olmadığını göreceksiniz. Yine de net bir şekilde aralarındaki farkları ve hatta benzerlikleri yazmakta fayda var.

 

Local Storage ve Session Storage Farkları ve Benzerlikleri

  Local Storage  Session Storage
 F1)  Veriler, kullanıcı silene kadar veya tarayıcı geçmişi  silinene  kadar kaybolmaz.  Veriler, tarayıcı veya sekme kapandığında silinir.                                         
 F2)  localStorage nesnesinden metodlar kullanılır.  sessionStorage nesnesinden metodlar kullanılır.
     
 B1)  Veriler, kullanıcının bilgisayarında depolanır (client-  side).  Veriler, kullanıcının bilgisayarında depolanır (client-  side).
 B2)  Verilerin depolama boyutu sınırsızdır (tarayıcı  sınırlayabilir).  Verilerin depolama boyutu sınırsızdır (tarayıcı  sınırlayabilir).
 B3)  Verilerin son geçerlilik tarihi yoktur.  Verilerin son geçerlilik tarihi yoktur.

 

Önizlemeye tıklayarak Local Storage ve Session Storage karşılaştırması yapabilirsiniz. İsminizi girip kaydettiğinizde veriler hem Local Storage hem de Session Storage ile depolanır. Alt satırda iki türde de depoladığınız veri okunur. Tarayıcıyı veya sekmeyi kapatıp sayfayı tekrar açtığınızda verinin Local Storage'da kaybolmadığını ama Session Storage'da kaybolduğunu göreceksiniz.

onizleme

paylaş Paylaş
oylama yap Oyla

makale yorumları YORUMLAR

Bu makale için yorum yazılmamış